MÜTEFEKKİR OKUMALARI BAŞLIYOR

Eğitim Programları
mutefekkir-okumalari-basliyor

MEDENİYET TASAVVURU GENÇLİĞİ

“MÜTEFEKKİR OKUMALARI”NA BAŞLIYORUZ!

Uzun zamandır başlamayı iştiyakla beklediğimiz “Mütefekkir Okumaları” programı nihayet 23 Temmuz 2016 Cumartesi günü yapacağımız Cemil Meriç’in Mağaradakiler kitabının birinci bölümünün(Mağaranın Dışı,107. sayfaya kadar) müzakeresi ile başlıyor.

“Fikriyatımıza genel bakış” mahiyetindeki bu okuma programının öncelikli amacı; tek başımıza yapabileceğimiz okumaları, verimli olabilecek kadar sınırlı sayıda bir topluluk ile gerçekleştirerek, kendimizinkinden başka fikirleri, bakış açılarını, algılamaları da görebilmektir. Böylece, inşallah devam ettikçe karşılaşacağımız, fikir dünyamızın köşe taşları mesabesindeki büyük isimlerin İslam’a, medeniyete, toplumlara, insanlara, hayatın bambaşka yönlerine dair söylediklerini çok yönlü, nispeten daha kolay, bu güzel işi birlikte yapmak bakımından da belki bireysel okumalarımızdan daha anlamlı bir çalışma ve kavrama ile heybemizde biriktirmemiz mümkündür. Bu okumalar bizlere, fikir öncülerimizi en azından kendi temel eserlerinden, fikir ve söylemlerinden hareketle biraz da olsa tanıma ve sonraki çalışmalarımız için bir başlangıç yapma imkânı sunacaktır.

Aşağıdaki 10 kitaplık liste ile başlayacağımız okumalar, zaman ilerledikçe yazarlar ve eserler bağlamında mahiyeti genişleyerek devam edecektir.

MTG Mütefekkir Okumaları Birinci Dönem Kitap Listesi

1.      Mağaradakiler, Cemil Meriç

2.      Bu Ülke, Cemil Meriç

3.      Üç Mesele, İsmet Özel

4.      Türkiye’nin Maarif Davası, Nurettin Topçu

5.      İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu

6.      İnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoç

7.      Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç

8.      Yitik Cennet, Sezai Karakoç

9.      Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu, Necip Fazıl Kısakürek

10.  İdeolocya Örgüsü, Necip Fazıl Kısakürek

 

PROGRAMLA İLGİLİ TEMEL HUSUSLAR

  • Çalışma haftada bir olmak üzere yaklaşık 100 sayfalık kısımlar müzakere edilerek icra edilecektir. Bazı zamanlarda iki haftada bir şeklinde de müzakereler yapılabilir.
  • Program hanımlar ve erkekler iki ayrı grup oluşturularak gerçekleştirilecektir.
  • Başvuru formu 9 Temmuz Cumartesi- 15 Temmuz Cuma arasında doldurularak başvurular üzerinden gruplar oluşturulacaktır. Gruplar belli bir kontenjan dahilinde belirlenecektir. Katılımcılara bilgilendirme yapılacaktır.
  • Programa düzenli katılım ve düzenli okumaların yapılması konularına özen gösterilmesi arzu edilmektedir.
  • İlk çalışma 23 Temmuz Cumartesi günü dernek merkezemizde yapılacaktır, saati daha sonra duyurulacaktır.
  • Bilgi ve iletişim için e-posta adresi: bilgi@medeniyettasavvuru.com


Başvuru için TIKLAYINIZ.

NOT: Belirtilen tarihte ilk olarak Mağaradakiler'i; eleştirel bir gözle okumuş ve müzakere esnasında söz edeceğimiz hususları, yönleri hakkında notlarımızı almış, hazırlığımızı yapmış olarak görüşmek ümidiyle..

Medeniyet Tasavvuru Gençliği/Mütefekkir Okumaları Grubu

23 Temmuz 2016